Řeší dnes ženich svatební věno pro nevěstu?

Víte, jak funguje svatební věno?

Určitě jste tento pojem slyšeli minimálně v pohádkách, když král někdy provdával či ženil své děti. Mnozí však nevědí o věnu před uzavřením vlastní svatby nic jiného a už vůbec si nedokáží jeho roli představit v moderní době.
Pokud i vy mezi takové patříte, určitě se vám budou následující rady hodit.

Svatební věno, o jakou tradici se jedná?

Dříve bylo svatební věno dokonce součástí práva jako majetek, který byl přinesen do manželství při jeho uzavření. Mnohdy na věno rodiče střádali od dětství svého potoka. Dnes samozřejmě nic takového v právním řádu nenajdeme, ale stále se jedná o živou tradici, kterou mnozí dodržují a která má i svou praktickou funkci. Uznejte, že přeci jen je příjemnější začít svůj společný život s nějakými jistotami a netrápit se hned po svatbě finančními problémy. Svatební věno může být prakticky cokoliv.

Co může být považování za svatební věno

  • finanční hotovost, kterou rodiče od malička pro děti spoří
  • movité i nemovité věci, nejčastěji nové auto, chalupa nebo menší byt do začátku
  • dříve byly jako svatební věno dokonce běžně předávány i pohledávky

Jak v současnosti zařídit věno?

Pokud se rozhodnete hezkou tradici věna dodržovat, nemáte žádnou oporu v právním řádu. Majetek, který ženich a nevěsta získali před svatbou, zůstává stále jejich vlastnictvím.

Pro jeho převedení na společné jmění manželů (popřípadě i jen na vaši spřízněnou duši) se v současnosti používají předmanželské smlouvy. Do nich si můžete zakotvit různé podmínky, které budou věno i další majetkové poměry upravovat.

Pomoci s takto řešeným věnem samozřejmě mohou i rodiče, stejně tak, jako tomu bylo v dřívější historii.

Možností je i společné spoření

Pokud svůj společný život již delší dobu plánujete a chcete mít našetřeno, můžete zvolit daleko modernější způsob. Uzavřením společného spoření na svatbu a přispíváním pravidelné částky na spořicí účet si vytvoříte potřebnou rezervu pro váš budoucí život. Se spořením můžete pokračovat i v manželství nebo si částku na váš velký den vybrat.

Nejčastější je v současné době stavební spoření, ze kterého použijete finance pro vaše budoucí bydlení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *