Svatební oznámení a pozvání ke stolu v kostce. Co je nutnost, co slušnost a co přežitek?

Čtete-li tento text, pak jste pravděpodobně v jedné z následujících situací.

Buď jste dostali svatební oznámení či pozvání ke svatebnímu stolu a nevíte, jak či zda vůbec reagovat nebo jak se k tomu postavit. Anebo jste v situaci, kdy o svatbě vážně přemýšlíte a potřebujete vyřešit či si ujasnit věci a zvyklosti okolo svatebních oznámení. Ať už jste v jedné či druhé situaci, následující text je přesně pro vás.

V dnešní době je potřeba rozlišit, co je svatební oznámení a co je pozvánka ke svatebnímu stolu. Pokud někdo dostane svatební oznámení a pak se dostaví na svatební hostinu, může dojít k rozpakům.

Zjistěte víc o těchto dvou svatebních tiskovinách

Svatební oznámení

Jak samotný název napovídá, svatební oznámení má oznamovat svatbu. A může mít dvě základní podoby. Jednou z nich je oznámení, kdy snoubenci dávají vědět, že byli oddáni. Další podobou, v našich končinách více rozšířenou je, že snoubenci oznamují, že oddáni budou. A právě na svatebním oznámení uvedou informace o tom, kdy a kde se bude jejich svatba konat.

originální svatební oznámení

 

Komu poslat svatební oznámení

Jednoduše řečeno všem, které byste rádi na své svatbě viděli. Ano, vaše rodina zcela jistě ví, že svatbu mít budete a pravděpodobně i ví, kde a v kolik hodin, ale i přes to je slušností a zvykem, že i nejbližší příbuzní dostanou své oznámení. Ovšem není nutné, aby jednotlivě každý z hostů dostal své oznámení. V případě vzdálenějšího příbuzenstva, které má svou rodinu, je pochopitelné zaslání pouze jednoho oznámení. Například teta/strýc s jejich rodinou obdrží jeden výtisk.

Chystáte-li skromnou svatbu, pak nebude chybou zaslání oznámení pouze v elektronické podobě, nicméně by mělo jít o přesnou kopii tištěného oznámení. Bylo by chybou, aby někdo dostal sms s informací o času, datu a místu konání a někdo jiný dostal tištěné či elektronické oznámení.

Není stanoveno pravidlo, kdy je potřeba nejdříve nebo naopak nejpozději svatební oznámení zaslat, ale i přes to, je zažitým zvykem, že pokud stojíte o účast pozvaných na své svatbě, informujete je minimálně měsíc předem.

Při svatbě v letním období by stálo za zvážení zaslat oznámení i dříve, protože by velmi jednoduše mohlo dojít ke křížení termínů pozvaných svatebčanů s jejich dovolenou, kterou již mají zaplacenou.

Pozvání ke svatebnímu stolu

Svatební oznámení bývá doplněno pozváním ke svatebnímu stolu, které plní úlohu jasné a osobní pozvánky na svatební hostinu. Předává se společně se svatebním oznámením a většinou se očekává, že pozvaný potvrdí svou účast.

Je určeno pro vaše nejbližší, které chcete pozvat na hostinu a vyhradit jim místo k sezení. V případě menších svateb to můžou být jen rodiče a sourozenci, u větších svateb širší rodina a další kamarádi a známí.

svatební pozvánka ke svatebnímu stolu

Dostal jsem svatební oznámení a pozvání ke svatebnímu stolu

Jak reagovat?
Reakcí na svatební oznámení nic nepokazíte, ale není zvykem odpovídat a potvrzovat svou účast, pokud není součástí oznámení žádost o vaši odpověď. Ačkoli je svatební oznámení osobní věc, pozvání ke svatebnímu stolu je osobnější ještě více a pro pozvaného už znamená nějaký závazek a proto je slušné, možná téměř nutné, dát snoubencům vědět, zda dorazíte.

Nebylo by příjemné, kdyby zbylo volné připravené místo. Jste-li v kůži snoubenců, nebojte se, si o odpověď na rovinu říci. Ušetří vám to nervy, zda se při hostině obsadí všechna připravená místa.

Třetí možností je pozvánka na odpolední after párty, ta se řídí stejnými pravidly jako pozvánka ke stolu.

Aktuálně je pro naše uživatele sleva 5% na tisk svatebních oznámení…

Jeden komentář k “Svatební oznámení a pozvání ke stolu v kostce. Co je nutnost, co slušnost a co přežitek?”

  1. rojak napsal:

    Svatební oznámení bych nechal jedině dělat firmou, která se tím zabývá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *