Jak probíhá slavnostní krájení dortu na svatbě?
Je po svatebním obědě, všichni se uvolnili a brzy začnou svatební radovánky a svatební zábava.
Rozkrojení svatebního dortu novomanžely je okamžik, který ještě spadá mezi oficiální částí svatby a dobou, kdy začíná uvolněnější zábava.
Jedná se o jednu z klasických tradic, která k celému slavnostnímu dni neodmyslitelně patří a která má svá pravidla.
Víte, jaká to jsou a co všechno dalšího se s rozkrajováním dortu pojí za zvyky?
Rozkrojení dortu, většinou společnou rukou je velkým okamžikem
Každý svatební dort je nádherný, až je někdy škoda ho nakrájet. Na druhou stranu se všichni těší, až svatební dort ochutnají.
Důležitý moment rozkrojení dortu by se určitě neměl obejít bez svatebního fotografa. Krájení dortu probíhá za přítomnosti všech svatebních hostů, a je dobré si pro něj ve vašem odpoledním programu vyhradit dostatek času.
Zvláště, pokud máte objednaný pořádně velký dort či pokud jste pozvali hodně hostů, které je třeba předem k rozkrojení dortu zorganizovat.
Dobrým tipem je upozornění, že nastává čas krájení dortu v podobě nějaké znělky nebo přípitek, který pronese svědek.
Kdo svatební dort krájí a jakým způsobem?
V dnešní době si každý může přizpůsobit svatbu vlastním potřebám, existují ale tradice, které by se neměly měnit. Jednou z takových svatebních tradice je právě krájení svatebního dortu. Pokud si nezvolíte raději hromadu cupcakes či jiných koláčků, porcování se nejspíše nevyhnete.
Zvyklost velí, že tuto úlohu si na sebe bere z velké části nevěsta a začíná dort porcovat pravou rukou. Ženich jí samozřejmě pomáhá s přidržováním nebo natáčením dortu. Aby celý proces neskončil fiaskem, je dobré se na něj připravit:
- mějte dort položený na pevném a nevratkém místě
- ke krájení si zvolte vhodný nůž
- pokud má svatební dort více pater, krájejte jej postupně
Další zvyklosti, které se ke krájení dortu váží
Jako novomanželé nebudete krájet úplně celý dort. Oddělíte jen kousky, které budou pro vás dva a pro vaše rodiče. O zbytek porcování a roznášení hostům by se měl postarat ten, komu tento úkol svěříte nebo obsluha. Dort jíte společně, jako například polévku.
Je zvykem, že nevěsta podává krajíček dortu rodičům svého ženicha a naopak ženich rodičům své nevěsty.
O tomto zvyku jsem moc nevěděl. Díky za informaci.
Když jsem se vdávala já, jak to proběhlo přesně tak, aniž bych věděla, že je to správně – tedy až na jednu „chybičku“ – dort jsme jedli každý zvlášť.