Jak si poradit se svatební hostinou a odpolední svatební zábavou

Svatební hostina v očích mnohých lidí patří mezi nejdůležitější části svatby

Samozřejmě krom chvíle, kdy si nevěsta se ženichem řeknou své „ano“. Výběr dobrého jídla je opravdu zásadní a měl by vycházet z aktuálních trendů, ale i rodinných zvyklostí.  Téměř každý z hostů si pamatuje, co na své svatbě jedl a má na tuto chvíli silné vzpomínky.
Pojďte se tedy podívat, jak si s přípravou svatební hostiny poradit, co v dnešní době zvolit za pokrmy na poledne i na večerní raut.

Tradiční pojetí svatební hostiny

Dle tradice se říká, že sňatek muže a ženy nelze považovat za závazný, dokud spolu dva nepojedí. Něco na tom, že láska prochází žaludkem, určitě je. Dnes však spolu partneři jedí i před svatbou, ale přesto je svatební hostina výjimečným okamžikem, na kterém by dobré pohoštění rozhodně nemělo chybět ani v současnosti. První novomanželské jídlo je svým způsobem i svatební tradicí, zejména ztížené pojídání polévky je často pro oba náročné, pro hosty úsměvné. Dříve se také domlouvalo,  kdo a za co bude platit.
Za základního hostitele bývala považována rodina nevěsty.

  • babičky a tetičky od nevěsty napekli svatební koláče, zákusky a dorty
  • uvařili svatební polévku, z 90% to byl hovězí vývar s játrovými knedlíčky
  • připravili hlavní chod, většinou svíčkovou omáčku, která byla považována za vynikající jídlo
  • na odpolední hostinu už byly chlebíčky, obložené mísy a další drobné pohoštění

Rodina ženicha si zase vzala na povel další důležité části svatební hostiny

  • alkoholické nápoje, víno, tvrdý alkohol a šampaňské
  • nakoupili ovoce na svatební stůl

Svatební hostiny jsou v současné době jiné, i stejné

V dřívějších dobách byla na svatbách k vidění především šunková rolka s křenem, knedlíčková polévka a svíčková. Ačkoliv se této tradice můžete stále držet, čím dál častěji na svatbách ochutnáte jiné speciality.

Mezi současné trendy patří například ryby a zvěřina. Bezmasou variantou jsou třeba zeleninové špízy. Polévka může být i brokolicová a houbová, ideálně smetanová. Jako desert lze zvolit palačinky s bohatou ozdobou.
Na rozdíl od typických českých jídel jsou tyto varianty lehčí a lépe stravitelné. Důležité je, aby novomanželům chutnalo.

Svatební hostina

Další jídlo po hostině

Po hlavním jídle obvykle hosté zůstávají ještě dlouhou dobu a slaví svatbu spolu s vámi. Tanec a zábava všechny baví, zábrany jsou odstraněny, je potřeba přichystat odpolední a večerní svatební raut. Ten by měl mít širokou nabídku, aby si každý mohl vybrat, na co má chuť. Od zeleniny, přes sýry až po maso, obložené talíře zde nesmějí chybět. Nezapomínejte ani na sladké zákusky nebo kousky ovoce.

Připadá vám popsaný styl svatební hostiny náročný a komplikovaný?

Máte pravdu. Dnešní doba přeje cateringovým agenturám, které se o celé občerstvení postarají kompletně. Nevěsta s ženichem si vyberou z jejich nabídky a v rámci cateringu je vše k dispozici na teplých a studených pultech.

Máte pravdu. Dnešní doba přeje svatbám zařízených někým od A do Z. Většina svatebních míst vám vše zajistí a připraví dle vašich požadavků. Vím to. V roce 2018 jsem vdával dceru. Svatební obřad venku, svatební hostina na terase a ubytování pro svatební hosty v pokojích. Vše bylo pod jednou střechou, perfektně nachystáno a k dispozici pro všechny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *