Jaká je funkce svědka nebo svědkyně na svatbě a co tato role obnáší

Že mají novomanželé vedle sebe mají při svatebním obřadu i své svědky je jasné.

Ale možná netušíte, co tato role obnáší, kdo ji může vykonávat a jaké podmínky musí daný člověk splňovat. Pojďte se proto podívat na základní pravidla, která je dobrá znát ještě předtím, než se začnete rozmýšlet, komu ze svých blízkých tuto významnou funkci svěříte.

Neměnná tradice svědka i zákonná povinnost

Historie dvou svědků a dvou manželů je již velmi dlouhá a zapříčiněná křesťanstvím. Od konce starých tradic, ve kterých například svědkové pomáhali i při svatební noci, má neměnný formát už velice dlouhou dobu a platí jako pro církevní, tak pro občanské sňatky.

Nezáleží tedy, zase se berete v kostele, na radnici nebo třeba na rozkvetlé louce. Vždy vedle novomanželů nesmí chybět dva svědkové – jeden nevěsty a druhý ženicha.

svěde na svatbě

Co svědek dělá a kdo jím může být?

Jak již napovídá název role, svědek má za úkol úředně dosvědčit uzavření sňatku. To stvrzuje svým podpisem. Musí mít s sebou doklad totožnosti.

Svědek může a nemusí být s vámi v blízkém vztahu – lze tedy požádat rodinné příslušníky včetně svých dětí a rodičů, kamarády i kohokoliv jiného.

Důležité je, aby oba svědkové splňovali tři podmínky, které zákon ukládá:

  • musí být plnoletý
  • svéprávnost se nějak tak přepokládá
  • prokáže se doklady totožnosti

Další náležitosti, které vás mohou zajímat

Podmínky nejsou téměř nikdy překážkou a za svědka vám může jít téměř kdokoliv. Nejčastější komplikací bývá u dětí a mladších sourozenců věk. Pokud dotyčnému není 18, svědčit na svatbě nemůže.

Za svědka si můžete vzít i cizince. Předpokladem je, že rozumí dobře česky nebo že bude zajištěný při svatební obřadu překladatel. Pokud se na poslední chvíli rozhodnete svého svědka změnit nebo pokud třeba dotyčný nedorazí včas, není problém vybrat někoho jiného.

Jména osob zvolených jako svědky k tomuto úkonu se předem nikde neuvádějí a oznamují se až na místě.

Jeden komentář k “Jaká je funkce svědka nebo svědkyně na svatbě a co tato role obnáší”

  1. rojak napsal:

    Podle toho co tady čtu, tak já jsem to tak nebral. Svědek je pro mne osoba známá spolehlivá a to je podle mne nejdůležitější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *