Žádost o ruku: Romantika, klišé nebo totální propadák?

Zásnuby. Okamžik, ke kterému směřuje nejeden vztah. Ženy očekávají dokonalost, romantiku a originalitu.

Muži plánují, jak pokleknou, trénují si, co řeknou, vybírají místo, čas a prstýnek. Jenže i sebevětší plány můžou ztroskotat. A tak některé ženy kamarádkám popisují scény jako vystřižené z romantického filmu, a jiné si můžou oči vyplakat, protože „takhle“ si to rozhodně nepředstavovaly, prstýnek jim nepadne a ani se jim nelíbí…

Mnoho tváří lásky

V první řadě si musíte uvědomit jedno – jako pár jste s partnerem naprosto unikátní. Není proto možné popsat, co je tím pravým a jediným správným postupem, jak požádat o ruku. Někdo je romantik, srší nápady, jiný miluje adrenalin, třetí si na žádné ciráty nepotrpí.

Jana miluje tulipány. A tak ji jednoho dne Milan pozval na poznávací zájezd, kde ji o ruku požádal právě mezi stovkou tulipánů v největší květinové zahradě na světě. Bylo to nečekané a bylo to nádherné. Oproti tomu Petra si na žádnou romantiku nepotrpí, a tak si s Honzou jednoho dne u televize prostě řekli, že by se mohli vzít. A na Kláru čekala romantická večeře a prstýnek ve sklenici šampaňského.

Tři ženy, tři žádosti o ruku. Pro každou z nich byla právě ta jejich chvíle tím pravým ořechovým. Když se oprostíme od všech svých vysněných scénářů, tak přeci nezáleží na tom kdy, kde a jak vás partner o ruku požádá, ale že si vás chce vzít z lásky.

Když se (ne)daří…

Někdy se partner buďto nesnaží dost, nebo naopak až příliš. To pak vznikne situace, ze které jste akorát tak zklamaná a připadáte si jako ta největší nevděčnice. Protože on se snažil. Opravdu snažil, ALE… Přece musí za tu dobu, co jste spolu vědět, že červené růže nesnášíte, na romantiku si nepotrpíte, nebo že žádost o ruku na narozeniny rozhodně neoceníte. Vždyť vás zná jako své boty! Nebo ne?

Většinou je to chyba v komunikaci, kdy se partneři jeden druhému nesvěřují nebo si nenaslouchají. Jindy to chce mít partner hlavně rychle za sebou a na touhy partnerky se neohlíží. Nebo si ji bere z donucení – okolností, rodiny? A místo radosti se dostaví stres, výčitky, nevděk

Nevhodné místo, čas a provedení

To jsou tři hlavní body, ve kterých může partner šlápnout vedle. Z různých průzkumů vyplynulo, že partnerky jsou víceméně zklamané, pokud přijde žádost o ruku na narozeniny, svátky, či v den výročí seznámení. Krokem vedle je také žádost v době nemoci, protože každá žena chce být v tento okamžik co nejkrásnější, a rozhodně netouží po zamilované fotce s prstýnkem na ruce a nudlí u nosu.

Naprosto mimo jsou také žádosti v opilosti, s rodiči za zády, nebo přes sociální sítě. Takové vyznání lásky na zdi Facebooku může sice vypadat úžasně, ale je velice neosobní. Žádost o ruku je intimní záležitost. A není potřeba z ní dělat mediální poprask.

Ošemetné může být také ukrytí prstýnku v jídle nebo pití. Takový spolknutý prstýnek nebo ulomený zub jistě není to, v co doufáte.  Nehledě na to, že navléknout si na prst prstýnek od šlehačky není zrovna dvakrát příjemné.

Valentýn – ideální den k zásnubám?

Záleží na názoru. Valentýn je sám o sobě rozporuplný svátek. Jedni jej slaví, jiní uznávají pouze „český“ 1. máj. Ovšem i tak z různých průzkumů vyplývá, že nadpoloviční většina žen vnímá 14. únor jako ten nejromantičtější den pro žádost o ruku. Možná to i očekávají. O to větší je pak jejich zklamání, když se partner nevyjádří a vybere si úplně jiný den v kalendáři. Muži totiž všeobecný poprask kolem sv. Valentýna tolik neřeší.

Žádost o ruku

Žádost naruby…

V dnešní době je žádost o ruku často vnímána jako přežitek. Možná i kvůli tomu, že stoupá míra rozvodovosti a partneři spolu raději žijí tzv. na psí knížku, aniž by se vázali nějakým úředním dokumentem.

A tak ženy doufají a vzdychají u výloh svatebních salónů, ale prstýnek nikde. Nezbývá, než vzít situaci do vlastních rukou a jako správná emancipovaná žena požádat o ruku muže. Protože jinak by se nejspíš nedočkaly.

Jenže… Když se na to podíváme z pohledu psychiky, je taková „ženská“ žádost o ruku velkou ránou pro mužovo sebevědomí. V tu chvíli je totiž naprosto pošlapána jeho pozice alfa samce. A s tím se nejeden muž nebude umět jen tak vyrovnat.

Záchrana vztahu? NE!

Prochází váš vztah krizí? Neustále se hádáte a vypadá to, že se z krize jen tak nedostanete? Tak v tom případě se nesnažte problémy vyřešit zásnubami. Protože nefunkční vztah žádost o ruku rozhodně nezachrání. Problémy musíte nejprve vyřešit. Ono se sice říká, že láska je všemocná, ale při partnerské krizi je ta láska často hodně titěrná a musíte si ujasnit, jestli tam opravdu je, nebo ne.

Samozřejmě, zásnuby nejsou svatba a můžete z toho všeho nakonec vycouvat. Ale narovinu, není lepší si tento významný krok nejdříve dobře promyslet, než po půl roce plánování a placení záloh za všechno možné zjistit, že tam ta láska prostě není? Že ji ten prstýnek s kamínkem nepřičaroval zpátky?

Proto se snažte partnerskou krizi nejprve vyřešit. Pokud nevíte jak, nebojte se vyhledat partnerskou poradnu. V dnešní době internetu nemusíte kvůli konzultaci s psychologem opustit pohodlí svého domova, a to díky první online psychologické poradně Mojra.cz. V této poradně probíhají konzultace formou videohovoru přes Skype, WhatsApp, Viber, telefonicky nebo emailem.

Nemusíte se obávat, že by online konzultace byly méně účinné než osobní kontakt s psychologem. Dostupné studie prokázaly, že online psychologická konzultace formou cam to cam je srovnatelná s návštěvou psychologické poradny. Přece jen, konzultaci s vámi povede stejný psycholog jako v kamenné poradně.

Navštívit psychologa není ostudou, ale dokazuje to, že jste si uvědomili svůj problém a chcete jej řešit, ne před ním utíkat.

Jeden komentář k “Žádost o ruku: Romantika, klišé nebo totální propadák?”

  1. rojak napsal:

    Tak na tento rituál už si opravdu nepamatuji, ale nejspíš jsem klasicky požádal budoucí manželku o ruku a čekal jak se vyjádří. Co k tomu více napsat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *