Koronavirus a stav nouze: Nevěsty a ženichové ruší svatby a bojují se zklamáním

Nová opatření vydaná v souvislosti se šířením koronaviru se dotkla také svatebních obřadů. Zákaz společenských akcí nad 30 osob a uzavření restauračních zařízení, znemožnili mnohým párům prožít jejich velký den podle plánu. Mnoho svateb bylo nutné odložit.

Nevěsty i ženichové prožívají zklamání a nejistotu. Věnovali přípravám svatby spoustu času i energie. Pro mnoho žen je svatba dnem, který mají perfektně naplánovaný a vysněný už od dětství a teď se jim všechny sny začaly rozpadat. Pro jiné bylo všechno zařizování okolo svatby stresující a často dosti hektické. A teď, když bylo konečně všechno připraveno, se zdá, že budete muset začít zase znovu. Ve vzduchu visí jediná otázka: Co teď?

Obřad ano, oslavy jindy?

Jednou z možností, která je snoubencům momentálně stále k dispozici, je uzavření sňatku alespoň formálně a svatební hostinu a veselí odložit na jindy. Někteří této možnosti využívají, jiní se spíše přiklánějí k tomu, že odloží svatbu kompletně. To vyžaduje určitou dávku reorganizace.

Organizační starosti – co je třeba udělat?

Pojďme se nejprve podívat na praktické záležitosti.

Zrušení objednaných služeb

Odložení svatby s sebou přináší mnohé organizační starosti. Budoucí novomanžele tak čeká mnoho telefonování a zařizování. Všechno, co v průběhu minulého roku objednávali a domlouvali, je třeba zrušit. Květiny, dort, fotografa i kapelu.

Tip:
Ačkoli je situace v souvislosti s koronavirovou pandemií nejistá, pokud je to možné, zkuste si rovnou domluvit nový termín. Jistě totiž víte, že mnozí mají volné termíny třeba až za rok.

Informování svatebních hostů

O odložení svatby je nutné informovat také svatební hosty. S největší pravděpodobností se u všech setkáte s velkým pochopením. Dění kolem koronaviru je denně probíráno v médiích, nová opatření se určitým způsobem dotýkají každého z nás, takže lidé mají poměrně velký přehled o tom, co se děje a je jim tedy jasné, že odložení svatby bylo nutností.

Tip:
Doporučuje se alespoň ty nejbližší kontaktovat telefonicky. Ostatním svatebčanům, zejména pokud jste plánovali velkou svatbu s mnoha hosty,  klidně zašlete e-mail či dopis s oznámením o odložení svatby.

Jak se z toho nezbláznit

Celá tato situace může být pro snoubence stresující a náročná. Všechna dosavadní práce a snažení najednou přišlo vniveč, a nejen nevěsty pak pociťují jakýsi zmar a zklamání. Pokud k těmto pocitům přidáte ještě strach ze samotného šíření viru, strach o své zdraví a zdraví svých nejbližších, je to opravdu pořádný nápor na psychiku. Jak zpátky získat svou duševní pohodu?

Využijte čas na doplánování

Snažte se myslet pozitivně a najít na situaci něco dobrého. Získali jste čas navíc, můžete tedy doladit a vychytat všechny detaily, na které v původním předsvatebním shonu už nezbyl čas. Kapela, která ve vašem termínu nemohla zahrát, se třeba na další termíny uvolní a možná bude místo i v tom hezkém resortu. A pamatujete, jak jste říkala, že jste do těch šatů nestihla zhubnout?

Nepropadejte myšlenkám typu „Zlé znamení“

Jakým myšlenkám se naopak zkuste vyhnout, jsou myšlenky typu „Tohle je znamení!“ „Osud mi chce něco sdělit!“ Tohle na osud nevypadá. Koronavirová pandemie se dotkla asi všech svateb v republice. A že by to tolik párů mělo napsané ve hvězdách a jednal by tedy osud – to se zdá až příliš nepravděpodobné. Současné dění nemohl nikdo předpokládat.

Lásky čas

Připomínejte si, že nová opatření svatbu oddálila ale nezrušila úplně. Pořád vedle sebe máte milovaného člověka, kterého si jednou vezmete. Na vašich citech se nic nemění. Buďte tady jeden pro druhého a podporujte se.


Online konzultace s psychologem

Je možné, že toho na vás ale bude opravdu příliš. A není se čemu divit. Mnoho lidí teď celou situaci velmi negativně prožívá. Vy jste navíc spoustu sil a energie investovali do svatby, a tak je pochopitelné, že jste na pokraji svých psychických i fyzických sil.

Psycholog, jakožto odborník na lidskou duši a psychiku, vás nejen vyslechne, ale pomůže vám také najít všechny možnosti, které nyní máte a probere s vámi i způsoby, kterými se můžete do psychické pohody zase vrátit. Někdy je člověk vlastní situací tak pohlcen a ztracen, že pomůže promluvit si o tom s někým, kdo je nestranný.
Psychologická poradna Mojra.cz nabízí psychologickou konzultaci online – není tedy nutné za psychologem nikam dojíždět. Tento typ poradenství je tak vhodný zejména vzhledem k současné situaci. Dává možnost psychologické péče lidem v karanténě i těm, kteří chtějí dobrovolně, na základě vlastní ohleduplnosti, omezit dojíždění a přesun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *