Existuje ideální tvar snubních prstenů?

V podstatě se dá říci, že neexistuje. Záleží na tom, z jakého úhlu se na snubní prsteny koukáme. Pokud řešíme pouze vzhled, ideální prstenem pro vás bude ten, který se vám líbí nejvíce. Snoubenci řeší především materiál a jeho barvu, nevěsty drahé kameny a podobně.

Zaměřím se spíše na vlastní tvar prstenů. Snubní prsteny jsou hodně specifickým šperkem, neboť manželé, převážně ženy, je chtějí nosit každý den a celý život. Snubní prsteny jsou přeci symbolem manželského vztahu. Tvar prstenů je proto důležitý pro celoživotní komfortní nošení prstenů.
Některé prsteny jsou zkrátka praktičtější některé méně.

Dnešní trh nabízí nepřebernou možnost volby tvarů neboli profilu snubních prstenů.

Historicky asi nejrozšířenějším, a dá se říci nejpraktičtější tvarem je takzvané anglický snubní prsten. Známé ho asi všichni od svých rodičů a prarodičů. Nosí ho podstatě celý svět napříč kulturami a státy. Podstata praktičnosti tohoto prstenů tkví právě v jeho tvaru-uvnitř je rovný a dobře přiléhá na prst, zvnějšku je vyklenutý, zakulacený.

Anglické snubní prsteny Daloo Klasik – žluté zlato

Hodně podobné tvarování mají prsteny s profilem čočky. Ano, jeho tvar neboli profil je skutečně čočkou-tedy vyklenutý zvenku i zevnitř. Tyto prsteny s velice pohodlně nasazují a sundávají.
Z mé zkušenosti vím, že tyto prsteny nejsou vhodné pro osoby s výraznějšími klouby.
Proč?
Prsten je uvnitř vypouklý a po nasazení přes kloub se na samotném článku více „viklá“ než prsten s rovným vnitřním tvarováním.

Snubní prsteny Daloo Klasik s čočkovým profilem – zlato

Dalším velice rozšířeným prstenem je prsten, který je rovný jak z vnějšku, tak i zevnitř-jeho profilem je v podstatě obdélník. Jeho vnější hrany však přinášejí menší komfort při nošení. Osobně ho považuji za jakousi tvarovou protiváhu klasického anglického prstenu.
Spoustu lidí osloví svým modernější vzhledem.

Ploché snubní prsteny Daloo Line – titan a žluté zlato

Z tohoto prstenu vychází tvar, který má místo vnějších hran fazety.

Velice pohodlným tvarem snubních prstenů je profil ve tvaru elipsy nebo oválu. Ovál má v řezu vnitřní a vnější stranu částečně rovnou, naopak elipsa je všude plynule zakřivena. Těmto dvěma sekunduje tvar rozříznutého bochníku chleba. Strana na prstu je rovná a směrem ven se plynule klene.

Snubní prsteny Daloo Line v oválném tvaru – titan, stříbro

Pojďme se podívat naopak na hodně nepraktické tvary. Těmi jsou všechny tvary, které jsou směrem od prstu spíše tlustší a při vnějším pohledu užší. To znamená hodně odstávají od prsteníčku a prsten tak vadí okolním prstům ruky. V podstatě jsou to masivnější čtvercové a kruhové profily.

Snubní prsteny Daloo s kruhovým profilem – palladium, žluté zlato

Dále je z pohledu praktičnosti velice nevhodné, pokud se v tvarování prstenů objevují ostřejší v úhly hran než 90 stupňů.

Vedle tvaru je důležitá také šíře prstenu. Každý má jinak tvarované prsty, jiný poměr délky a tloušťky. Některé prsty jsou rovnější, některé křivolaké, některé elegantní jiné méně. Vhodným výběrem prstenů se dá estetika ruky hodně pozvednout a zároveň některé nedostatky korigovat.
Kratším tlustšímu prstu, ať už muže či ženy, nesluší širší prsteny. Dochází k nežádoucímu optickému zkrácení prstů.
Naopak dlouhé, ideálně rovné prsty přímo vybízejí k širšímu prstenu, který na takové ruce krásně vynikne.

Občas si lidé myslí, že čím bude prstýnek tenčí tím bude praktičtější. Částečně je to pravda neboť masivní prsteny vadí především okolním prstům. Ale ani opačný extrém, kde je prsten hodně tenký není vhodný. Při ohýbání prstů do pěsti se ostré boky tenkých prstenů zakrývají do prsteníčku.

Designové snubní prsteny Daloo Sandwich – titan, stříbro

U nás v ateliéru máme více jak 20ti leté zkušenosti s navrhováním snubních prstenů. Vždy se věnujeme individuálně všem snoubencům a hledáme ideální jak tvar, tak materiály a ostatní parametry jejich budoucích prstenů.

Snubní prsteny jsou v ideálním případě na celý život. Proto doporučuji jejich výběr na začátku nepodcenit a svěřit se do rukou skutečných odborníků. Zároveň je vždy vhodnější nechat si navrhnout a zhotovit snubní prsteny přímo pro vás na míru než vybírat ze sériové internetové konfekce.

David Lomos

šperkař, designer atelieru Daloo.cz

www.daloo.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *