Psycholog radí: Naše krize přišla před svatbou, co teď?

Tři modelové příběhy. Tři páry, kterým se před svatbou do cesty připletla partnerská krize, a vztahem pořádně zamíchala.

Jak najít z partnerské krize cestu ven? Je krize varovným signálem, že by se svatba měla zrušit? Pojďme se společně s PhDr. Michaelou Miechovou, psycholožkou online poradny Mojra.cz, pokusit najít odpovědi na tyto otázky.

Pořád se jenom hádáme…

Daniela a Pavel jsou spolu už 5 let, loni se Pavel konečně vyslovil a začala se plánovat svatba. Daniela o svém velkém dni přemýšlela už jako malá holka, má naprosto jasnou představu, jak by měl její svatební den vypadat. A taky tak vypadat bude, všechno má krásně naplánované. Co ale v plánu nebylo, tak jsou neustálé hádky s Pavlem. Vždyť mají před svatbou, a přitom se teď hádají snad každý den, často kvůli úplným maličkostem. Jeden druhému odsekávají a ve vzduchu je neustále cítit napětí. Už to trvá asi druhý týden, zrovna teď, když finišují svatební přípravy! Jestli by takhle mělo vypadat jejich společné manželství, tak to tedy ne…

Psycholog radí:

„Plánování svatby bývá velmi hektickým obdobím, zvláště v případě, kdy se snoubenci snaží, aby byl každý detail naprosto perfektní. Všechen ten stres, zařizování, plánování a organizování, stojí člověka spoustu sil a může to zvyšovat naši míru podrážděnosti. Určitě to znáte ze života, když přijdete po náročném dni domů z práce a partner po vás něco chce a vy mu naštvaně něco odseknete. Přitom víte, že vlastně nic tak hrozného se neděje. Jenže jste unavení a chcete chvíli klidu a ticha.

V případě svatebního shonu se pak každý den může stát právě takovým. Není se potom čemu divit, že ve vztahu se najednou objevuje jedna hádka za druhou. Daniele a Pavlovi (a všem, kteří si procházejí před svatbou něčím podobným) bych poradila, aby na chvíli zpomalili a od svatebního shonu si odpočinuli. Psychika nutně potřebuje čas k regeneraci a vztah zase, abyste si udělali čas jeden na druhého.“

Děláme se svatbou dobře?

Mariana a Ota se zasnoubili po třech letech. Všechno jim krásně klape, oba se moc milují. Marianu teď ale občas přepadají divné myšlenky. Před usnutím přemýšlí, jestli s vdáváním dělá dobře. Vždyť je jí teprve 24, možná by měla ještě počkat, něco zažít. Co mají vlastně s Otou společného? Mariana by chtěla jednu bydlet v hezkém domku na vesnici, Otovi spíše vyhovují příležitosti, které nabízí město. Ota si Marianiny nejistoty v posledních dnech všiml a docela se tím trápí. Co se mezi nimi změnilo? Vždyť se mají za chvíli brát!


Psycholog radí:

„Mnoho párů si prochází podobnou fází, jakou Mariana s Otou. Důvody mohou být hned dva. Tím prvním je fakt, že téměř každý vztah si v určitých obdobích prochází typickými vztahovými krizemi. Jedním z těchto zlomů je třetí rok. Po třetím roce začnou partneři bilancovat: Hodíme se k sobě? Co máme společného? Stejně, jako v tomto případě Mariana.

Nejistota před svatbou také není nic neobvyklého. Manželství je pro snoubence zatím takovým pomyslným krokem do neznáma a je přirozené, že to člověka může trošičku děsit, znejistit. Je ale dobré, o tom se svým partnerem mluvit, zvlášť když náznaky nejistoty zachytí. Je třeba dobré dát najevo, že je mezi vámi vše v pořádku, jen se třeba trošku bojíte, jste nervózní… Možná zjistíte, že nervozitu prožíváte oba. No a ve dvou se to prostě lépe táhne.“

Přerostlo nám to přes hlavu

Radek a Pavlína se mají brát příští měsíc, atmosféra v jejich bytě ale příliš láskou neoplývá. Některý dny jen sedí vedle sebe, nikdo z nich nemluví, atmosféra je hustá, že by se dala krájet, jak se říká. Jindy spolu prohodí pár slov, ale rozhovor se rychle zvrhne v hádku. Těžko říct, co je vlastně špatně. Občas se večer před spaním jeden z nich odhodlá a přizná, že je mu mizerně a druhý smutně říká, že jemu taky. To se pak pár dní oba moc snaží, aby zase všechno fungovalo, jenže po pár dnech se celá situace opakuje. Partnerská krize jim přerostla přes hlavu a jejich ANO teď visí na vlásku…

Psycholog radí:

Některé krize se do vztahu vkradou pomalu, postupně a nenápadně. Bobtnají a bobtnají a najednou si oba partneři uvědomí, že je krize úplně ovládla. Je pak těžké najít cestu zase zpátky, zvlášť když všechny pokusy o nápravu končí zase fiaskem.

V takových situacích bych doporučila, aby se partneři obrátila na psychologa a využili párového poradenství. Psycholog partnerům často nabídne úplně jiný pohled na věc, pomůže odhalit problémy, které si partneři třeba vůbec neuvědomovali a dá oběma prostor, pro vyjádření vlastních obav, pocitů a myšlenek.“

Kdo je PhDr. Michaela Miechová

PhDr. Michaela Miechová je majitelkou první online psychologické poradny v ČR: Mojra.cz.  V této poradně je také sama psycholožkou. Kromě ní se o klienty stará dalších 14 psychologů. Online psychologická poradna Mojra.cz nabízí služby klientům již od roku 2016.

Nejčastěji se na poradnu lidé obracejí s problémy ve vztazích, je tedy vhodná právě pro ty, kteří hledají partnerskou poradnu.

Mojra.cz je speciální tím, že konzultace probíhají online. Nemusíte za psychologem dojíždět do jeho ordinace, můžete se s ním spojit online: emailem, telefonem nebo třeba přes Skype, klidně z pohodlí vašeho obýváku. 

„Partnerské krize se nevyhýbají ani těm nejkvalitnějším vztahům a mohou se objevit klidně i před svatbou. Důležité je, začít krizi řešit včas a nenechat si ji přerůst přes hlavu.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *