Ty, já a milenka: Jak řešit nevěru ve vztahu?

Vztah je pro dva

Tedy alespoň by měl být, pokud nejsou partneři domluveni jinak. Jenže někdy se, i v na první pohled krásném a bezchybném vztahu, objeví někdo třetí. Milenka. Jedno slovo, jedna osoba a spousta emocí. Nevěra vztahem zamává, najednou musíte přehodnotit úplně všechno, čemu jste dosud věřili.  Jsou lidé, pro které je nevěra jednoznačným důvodem k rozchodu. Jiní jsou připraveni nabídnout druhou šanci.

Existuje nějaké ideální řešení? Co dělat, když zjistíte, že vás partner podvádí?

Odhalení nevěry

Jak reagovat na nevěru? Tohle se snad ani nedá připravit nějak dopředu. Nikdo přece nežije ve vztahu s tím, že by ho partner jednou třeba mohl podvést. A ona ani žádná správná nebo špatná reakce na nevěru není. Každý bude prožívat trochu jiné pocity.

Je totiž rozdíl, jestli na nevěru přijdete sama, řekne vám o ní partner nebo když zjistíte, že o ní věděli úplně všichni kolem až na vás. Taky záleží, jaký byl váš dosavadní vztah: měli jste problémy a vlastně to už delší dobu neklapalo? Pak bude vaše reakce asi jiná, než když se váš vztah zdá být úplně dokonalým a najednou zjistíte, že má partner milenku.

Šok: To snad nemůže být pravda!

O nevěře svého partnera jsem se dozvěděla od kamarádů. Prý ho s ní někde viděli. Vůbec jsem tomu nemohla uvěřit, pořád jsem si opakovala, že tohle prostě nemůže být pravda. Tohle se nám teď přece nemůže dít. Když jsem se ho na to ale narovinu zeptala, všechno přiznal. Dlouho jsem jenom mlčky seděla a nic neříkala. Nebrečela jsem, nekřičela jsem. Byla jsem zkrátka jenom v šoku.

Bolest a zklamání: Jak mi to mohl udělat?

Bude to už dva týdny, kdy se mi manžel přiznal, že má poměr. Manželova milenka je navíc naše společná známá. Hrozně mě to bolí. Cítím se zrazená a zklamaná. Jak mi tohle mohli udělat? Poslední dny jen brečím a brečím. Snažím se s tím nějak vnitřně vyrovnat, ale prostě to nejde. Bude jeho milenka důvodem našeho rozvodu? Dost možná ano.

Sebeobviňování: Asi za to můžu já…

Už je to nějakou dobu, co jsem zjistila, že mě partner podvedl. Pamatuju si, že jsem na to přišla úplně náhodou, přišla mu zpráva a já ji viděla. Úplně přesně si vzpomínám, jaká byla moje první reakce: hned mě napadlo, že je to prostě moje vina, že jsem mu nedávala, co potřeboval, že se se mnou asi nudil, nevím. Říkala jsem si, že ať už je ta ženská kdokoli a ať už to bylo jednou nebo vícekrát, ukážu mu, že ve mně má něco lepšího! Rozhodla jsem se, že nad ní chci vyhrát.

Vztek: Nenávidím ho!

Přišla jsem z práce dříve a manžel se se svou milenkou miloval v posteli. V naší posteli. V naší ložnici. První emoce? Vztek! Byla jsem tak hrozně, hrozně naštvaná! Vůbec nevím, co říkal nebo jestli něco říkal. Popadla jsem polštář a hodilo ho po nich. Pak jsem zařvala pár pěkně sprostých slov a s třísknutím dveří jsem odešla. Musela jsem se jít projít, uklidnit se. Ještě teď když si na to vzpomenu, tak cítím, že se mi zase zvedá tlak.

Láska, sex nebo obojí?

Možná si vybavíte známou scénu z klasického filmu Láska nebeská, kdy se jedna z postav, ztvárněná herečkou Emmou Thompson, dozví, že její muž koupil řetízek cizí ženě a položí mu otázku: Je to jenom řetízek? Řetízek a sex? Nebo je to řetízek, sex a k tomu láska?

Pro ženy je to často naprosto zásadní otázka. Zdá se, že jednorázový úlet, kde šlo jen o sex, mnoho žen dokáže přejít. Pokud ale zjistí, že partner či manžel svou milenku miluje, to už je situace úplně jiná. Svou roli tedy také hraje to, jestli máte co dočinění s dlouhodobou milenkou nebo jednorázovou nevěrou.

Co teď?

Promluvte si

S partnerem byste si měli o celé situaci určitě promluvit. Ačkoli se doporučuje, abyste se zbytečně netrápila velkým množstvím detailů, je jasné, že některé otázky zkrátka budete chtít odpověď. Určitě byste si mělo ujasnit, jak to teď vidíte dál. Dobré je domluvit si nějaký termín, do kterého celou situaci nějak vyřešíte.

Jak to vidíte vy?

Udělejte si čas na sebe a zamyslete se, jak celou situaci vnímáte vy. Nikde není řečeno, že musíte dát vztahu druhou šanci. Také není nikde řečeno, že nemůžete partnerovi zkusit odpustit. Je to na vás. Doporučujeme ale nechat si čas a všechno si promyslet. Snažte se vyhnout unáhleným rozhodnutím.

Konzultace s psychologem

Z pohledu psychologie je nevěra obrovskou zátěží na psychiku. Není proto divu, že právě nevěra je jedním z nejčastějších témat, se kterým se lidé na psychologa obracejí. Ani vy na to tedy nemusíte být sami.

Individuální konzultace

S psychologem si můžete domluvit konzultaci individuální, v rámci které můžete probrat celou vaši současnou situaci, vaše možnosti a pocity. Je možné se zaměřit na to, jak teď na vztahu pracovat nebo na to, jak od partnera odejít.

Párová terapie

Další možností je párová terapie. Když se ve vztahu objeví nevěra, vzájemná důvěra mezi partnery tím hodně utrpí. Psycholog vám v tomto směru může hodně pomoci.

Mojra.cz – Psychologická poradna online

Psychologická poradna Mojra.cznabízí jak individuální konzultace, tak konzultace párové. S psychologem se můžete spojit telefonicky, emailem nebo pomocí video-hovoru (například přes Skype).

Mojra.cz také nabízí možnost dárkového poukazu na psychologickou konzultaci – ten může být v případě nevěry ve vztahu gestem, kterým tomu druhému ukážete, že chcete dát vztahu druhou šanci a chcete na něm ještě pracovat.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *